Kapsül Gardırop Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

0
138

Hazırlanma anlarını uzatan durumlar arasında yer alan “Ne giyeceğim?” sorusuna bir cevap veren kapsül gardırop, hazırlanma sürelerinin daha kısa tutulmasını ve pratik bir şekilde bu sorunun çözülmesine yardımcı olmaktadır. Kapsül gardırop özelliği bakımından az sayıda, modası geçmeyen, işlevsel, diğer kıyafetlerle kolay kombin yapılabilir parçaları içermektedir. Sezona bağlı olarak da içerdiği parçalara eklemeler yapılabilir ya da kıyafetler çıkarılabilir.

Sonbahara geçiş yapılırken, mevsimsel özelliğe bağlı olarak kot ceket, deri ceket, trençkot eklenebilirken yaz mevsiminden kalma tişörtler, askılılar ise hâlâ gardıropta bulunabilir. Kapsül gardırop, yalnızca hazırlanma süresinde ne giyeceğinizi zaman kaybetmeden pratik bir şekilde yapmanızı sağlamakla kalmaz, ayrıca bütçe bakımından da şık giyinmek için harcanan yüksek meblağlı paralardan kurtularak, bütçenize yardımcı olur.

Kapsül Gardırop Hazırlarken nelere Dikkat Edilmelidir?

Şık giyinmek ve modayı takip etmek için daima alışveriş yapmaktan kurtaracak olan kapsül gardırop, alışveriş yaparken yorulmanızı da önlüyor. Şıklığa giden yol üzerinde fazlaca zaman harcatan alışveriş saatlerinden de kurtaracak olan kapsül koleksiyonunuz ile demode olmaktan uzak etek, pantolon, ceket, elbise gibi sezonluk modeller giyebiliyorsunuz. Mevsime göre bu koleksiyonu genişlete de biliyorsunuz. Şaşalı ve gösterişli modellere yer vermeyen gardırop, minimal çizgilerden hoşlananlara da hitap ediyor.

Çıkış yeri Londra olan bu özel gardırop, bugün seçkin modaevlerinden ünlü isimlere ve hatta hemen herkesin dolabına kadar etki etti. Sınırlı sayıda model ile bir mevsim boyunca devam etmeniz ve bu süreç içerisinde kıyafet ya da ayakkabılarınızda eskime olmadığı müddetçe yenilerini ekleme, değiştirme yapmamanız gerekmektedir. Üç aylık mevsim sonunda gardırobunuzdaki parçaları yeni sezona göre belirlerken, eskiyen ve mevsimi geçen parçaları da gardıroptan çıkartmanız ve dolabınızı ferahlatlamanız gerekmektedir.

Kapsül gardırop hazırlarken en önemli kural, koleksiyondaki ürünlerin mutlaka birbiriyle kombin yapılabiliyor olmasıdır. Bu şekilde az sayıda model ile çok sayıda farklı stiller oluşturabilecek ve siluetinizi dinamik tutabileceksiniz.

Bir diğer kural ise; özel gün ve geceler için giyeceğiniz kıyafetler ile spor yaparken giyeceğiniz kıyafetlerinizi bu koleksiyondan ayrı tutmanızdır. Ayrıca aksesuarlar, takılar ve çoraplar da bu koleksiyonun sınırlı sayısı içerisinde değil, ayrı tutulmaktadır.