Görkemli Barok Dönemi Başladı

  0
  122

  Sonbaharın kendisini hissettirmeye başladığı bugünlerde mevsimi hazırlıklı karşılamanız için işlemeleri ile göz alan trençkotlar ve ceketler vitrinlerde yerini aldı. Pantolonlarda önceki senelerin modalarında köklü değişiklikler olmadığını görürken skinny ve havuç modeller yine şık kadınların gardırobunun demirbaşı oluyor. Üst giyimde ise bluzlarda ve gömleklerde fırfırdan gelen bir şölen var. Yakalarda yoğun fırfır, kollarda manşetler ve düğmeler, ceketlerde ise kruvaze klasiğine farklı bir yaklaşımda bulunan düğmesiz stiller bulunuyor.

  Çantalarda ise yüzyıl öncesi modası yeniden gün yüzüne çıkıyor. Kese formunda, yuvarlak kulplu, küçük ebatlardaki modeller oldukça şık ve vintage havası estirirken, kadifenin ruhu saran dokusu büyülemeye başlıyor.

  Geleneksel Motifler Tarihten Gelen Feminenliğin Simgesi

  Hakim yaka ceketlerin sigara paça pantolonlar ve kalem midi eteklerle kombinlendiği dönemde çoraplar olabildiğine görünmez. Opak siyah ve ten rengi çoraplara puantiyeler ile ritim kazandıran tasarımcılar, geleneksel motifleri de kullanmaktalar.

  Tarihten gelen feminen kadın duruşunu destekleyen semboller ile bezeli kıyafetlerin serüvenine aksesuarlar da katıldı. 2019 modasında aurası yüksek, bir parça kırılgan ve nazenin teatral havanın, bir parça minimalist çizgilerden gelen çabasız güzelliğin, bir parça karmaşanın, biraz neon çarpıcılığının, biraz bol kesimin etkileri var.

  Simetriden uzaklaşan tasarımların da kendine yeni bir edindiği yapısal bozukluklar ise yeni sezonda dikkat çeken ve bir o kadar da beğenilenler arasında. Klasik ceketlerin ön kısmında ve tam ortasında duran düğmeleri artık ceketlerin bel hizasının daha sağında veya solunda adeta bir dikim hatasına maruz kalmış olduğunu düşündüren duruşları var. Bir tarafı uzun, bir tarafı kısa, eğik kesimli ceketler ilk bakışta göz yorsa da daha sonraları imaj tazelemek isteyen kadınların tercihleri arasında yerini alıyor.

  Ayakkabılarda geçmiş zamanların çivi topuk formlu modelleri biraz daha kaybolurken kalın topuklar, dolgular ve kısa ama ince tıpkı tarihin içinde bir saray hanımefendisi olarak bulunuyormuş gibi hissedeceğiniz modeller var. Uçları yuvarlak ve hafif sivrilen ayakkabılarda abartıdan kaçınılıyor.

  Trend elbise ve trend modanın beraberinde getirdiği gelişmeler heyecan verici yanıyla oldukça değer görüyor.