2019/20 Sonbahar-Kış Primitif Çizgiler Sezonu

0
148

Koton ve ipek kumaşların hayat verdiği yeni sezonda yoğunlukla doğal dokumalar kullanılan bir koleksiyon var. Özellikle doğal lifler kullanılarak dokunan kumaşlarda doğa teması ön plana çıkıyor. Desenlerde yaratıcı illüstrasyonların kullanıldığı primitif çizgiler de şimdiden yeni sezonun trendleri arasında buluyor. Primitif hatlardaki modern havanın kıyafetlerde kendini gösterdiği gibi şallar, pareolar, eşarplar, bandanalarda da göstermektedir. Yeni sezonla birlikte gelen değişimler sadece dokumalarla da sınırlı kalmayıp, Doğu’nun sırlı çizimleri deri üzerine de işleniyor ve el çizimi ile oluşturan hatlar görsel bir şölen sunuyor.

Tematik desenlerin ön planda bulunduğu modeller arasında ayakkabılar, çizmeler, çantalar, cüzdanlar da bulunuyor. Primitif çizgiler, sanatı günlük hayata kıyafetler aracılığı ile aktarırken aksesuarlarla da tarihe yolculuk yaptırıyor. Bugün birçok müzenin camekanlarında sergilenmekte olan arkeolojik çalışmalar sayesinde görebilme imkanı bulduğumuz takıların benzerleri ile kendimizi süsleyebilme avantajına sahibiz.

Kıyafetlerde Bolca Mistik Temalar Var

Modanın yön verdikleri arasında sadece yeni formlar değil, geçmişin izleri de sıklıkla bulunuyor. İlkel desenlerin oldukça canlı tonlarla renklendirildiği modeller sayesinde etnik giyim tarzını sık sık görebileceğimiz bir sezona giriş yapıyoruz. Bu yeni sezonda sadece mistik ve sır dolu desenlerle değil ayrıca mana kazanmış sembollerle iç içe olacağız.

İlkel desenlerin modern çizgilerinin mevcut olduğu tasarımları bazen elbiselerde, bazen bluzlarda, bazen gömleklerde, bazen eteklerde, bazen kabanlarda görebileceğimiz gibi düz kumaş üstünde tamamlayıcı etkide bulunan eşarp, şal ve fularla da göreceğiz.

Alışılmışın dışına çıkan yeni Dünya modasında desenlerle buna uyum sağlarken, renklerde ise doğadan ilham alınarak klasik tonlar kullanılıyor. Yeşiller, sarılar, kırmızılar, maviler ve bolca kahverengi ile tonları siluetinin iddialı olmasını isteyen kadınların yüzünü güldürüyor.

Her kadının gardırobunda bulundurmak isteyeceği iddialı desenlerle bezeli modellerin ezber bozan yanı renkli giyinmekten keyif alanlar için birebir oluyor.